Co dělat, když se dlužník skrývá ....

21.02.2023

Dlužníci se někdy snaží skrývat a nejsou kontaktní, aby se vyhnuli placení svých dluhů. Jejich snahou často také bývá ukrytí svých majetkových zdrojů mimo dosah věřitelů. Pokud jste věřitelem, může být tato situace pro Vás stresující a frustrující, zvláště když potřebujete své peníze co nejdříve zpět. Zde je několik tipů, které můžete podniknout, abyste dlužníka našli a vyřešili tuto situaci.

Komunikace s dlužníkem

Pokud máte telefonní číslo nebo e-mailovou adresu svého dlužníka, zkuste s ním komunikovat a požádat ho o úhradu dluhu. Pokud se vám podaří navázat kontakt, vyslechněte si jeho možnosti a pokuste se s ním případně dohodnout na splátkovém kalendáři. Doporučujeme jednat v klidu a nedávat průchod svým emocím, snažte se kontakt s dlužníkem udržet. Emoce jsou ve většině případů při řešení pohledávek kontraproduktivní a mohou Vás dohnat za hranu zákonnosti.

Proveďte základní vyhledávání dlužníka

Pokud se dlužník stále skrývá a spojení, která máte k dispozici nejsou aktivní, prvním krokem je provést základní vyhledávání. Zkuste získat spojení na kterých je dlužníka možné aktuálně kontaktovat, případně adresy, na kterých se zdržuje. Pokuste se také získat informace o majetku, který dlužník vlastní.

Využijte služeb detektiva

Pokud základní vyhledávání nepřineslo žádné výsledky, můžete využít služeb soukromého detektiva. Detektivové mají speciální nástroje a technologie, které umožňují dohledat dlužníky. Jsou zkušení a pracují nejen "za stolem", ale především v terénu. Zde je však třeba zvažovat ekonomičnost podobného kroku. Určitě se takové aktivity nevyplatí při pohledávce v nižších řádech desetitisíců.

Využijte služby inkasní agentury

Tyto agentury mají zkušenosti nejen s vymáháním dluhů, ale také hledáním dlužníků. Jejich služby obvykle fungují na principu procentní provize z vymáhané částky. Inkasní agentury mohou také provést hromadné vymáhání dluhů a poskytnout právní a finanční poradenství. Kvalitní inkasní agentura udrží tlak na řešení dluhu v oprávněném (zákonném) rámci a řešení Vašeho problému je pro ně zaměstnáním. Tedy neustále pracují na hledání nejefektivnější cesty k Vašim penězům.

Obraťte se na soud

V momentě, kdy selhaly všechny předchozí metody, obraťte se na soud. Je důležité mít pečlivě připravenou a zpracovanou veškerou dokumentaci k pohledávce, tak aby nedošlo u soudu k důkazní nouzi. Soud může v případě Vaší výhry nařídit také exekuční vymáhání. Zde je třeba pamatovat na základní pravidla, že právo patří bdělým a po mimosoudním řešení, které je nefunkční je třeba přijmout další opatření. Opět pozor - nedává smysl žalovat pohledávku za dlužníkem, který už má 20 pravomocných exekucí. Aby bylo rozhodnutí věřitele kvalifikované a přispělo k vyřešení pohledávky, je třeba zvážit i náklady a očekávaný přínos případné žaloby.

POPTÁVKOVÝ FORMULÁŘ